Stark Tamás: Hosszú út az első magyarországi deportáláshoz

2024. Május 03. / 09:35


Stark Tamás: Hosszú út az első magyarországi deportáláshoz

1941 nyarán a magyar hatóságok 22 ezer „idegen" zsidót deportáltak a magyar haderő által megszállt volt szovjet területekre. Stark Tamás nemrég megjelent kötete elsősorban nem az 1941-ben történtekről, hanem az oda vezető útról szól. A Horthy-rendszerhez kötődő politikai elit ugyanis már 1919-től kezdve kívánta, tervezte az „idegen" zsidóknak az országból való eltávolítását.

A magyar hatóságok által 1941-ben a volt szovjet területekre deportált 22 ezer „idegen" zsidót német rendőri alakulatok 1941. augusztus végén Kamenyec-Podolszkijban, majd az ősz folyamán további településeken megölték. A kényszerű háborús népességmozgással és a holokauszt történetével hosszú ideje foglalkozó Stark Tamás a Hosszú út az első magyarországi deportáláshoz című könyvében hangsúlyozza: a deportáltak jelentős része rendelkezett a magyar állampolgárságot igazoló iratokkal, s ezzel kiemeli annak a magyar kormányzatnak a felelősségét, amely nemcsak a kiszállításokkal járult hozzá halálukhoz, hanem azzal is, hogy megakadályozta visszatérésüket – amikor már nyilvánvalóvá vált, hogy pusztulás vár rájuk.

4012254.jpg

A Bölcsészettudományi Kutatóközpont által kiadott kötet azonban elsősorban nem az 1941-ben történtekről, hanem az oda vezető útról szól.  A Horthy-rendszerhez kötődő politikai elit ugyanis már 1919-től kezdve kívánta, tervezte az "idegen" zsidóknak az országból való eltávolítását. Közvetve ezt készítették elő a hatóságok, melyek az állampolgársági bizonyítvány megadásának a feltételeit úgy szabták meg, hogy annak minél kevesebb zsidó tudjon megfelelni. Az első világháború után a nemzeti és liberális eszmék jegyében újjáépülő Európában azonban ilyen terveket nem lehetett végrehajtani; a megvalósításra a német "élettérben", a Szovjetunió elleni háború megkezdése után kerülhetett sor.

– A könyv jóval többet ad, mint amit szerzője a mű bevezetőjében és a fülszövegben sejtet – mondta az Erőszakkutató Intézet ügyvezetője, Gellért Ádám a kötet bemutatóján.  Véleménye szerint a kötet értékéhez hozzájárul, hogy Stark Tamás a „zsidókérdés” kezelésének történetét kiterjeszti szinte egész Kelet-Közép-Európára. A zsidóságban ugyanis a magyar politikai elit tagjain kívül a lengyel és a román politikai elit is potenciális ellenséget látott. Nemcsak a zsidók vélt gazdasági és kulturális „hatalmát” szerették volna letörni, hanem számuk csökkentetésére is készültek. 

A „külföldi”, „galíciai” zsidók tömeges kitoloncolása már a húszas évek elején napirenden volt, de a tervek végrehajtására Magyarországon és Romániában is „csak” a Szovjetunió elleni hadjárat megindulása után kerülhetett sor.

Gellért Ádám kifejtette: a szerző részletesen bemutatja, hogy a „nemkívánatos” zsidók kiszorítását, kitoloncolását, deportálását az állami adminisztráció hogyan transzformálja állampolgársági kérdéssé nemcsak Magyarországon, hanem Romániában és részben Csehszlovákiában is. További erénye a könyvnek, hogy a deportálás és a tömeggyilkosságok történetét nemcsak a már ismert levéltári források alapján mondja el, hanem felhasználja az áldozatok és a tettesek visszaemlékezéseit is.

Illusztráció: Stark Tamás a könyvbemutatón, forrás: Újkor.hu

Stark Tamás: Hosszú út az első magyarországi deportáláshoz, Budapest, Bölcsészettudományi Kutatóközpont, 2024, 4900 forint

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Zsidó emlékhelyek Nagykanizsán
2024. Április 17. / 18:27

Zsidó emlékhelyek Nagykanizsán